A változás Velünk kezdődik

A változás Velünk kezdődik

Hogyan és miért készíts Bakancslistát?

2020. május 31. - freja.farkas

„Nehéz egy ember életének értékét megbecsülni. Egyesek azt mondják, hogy a hátrahagyott szeretteinkben mérhető. Mások úgy hiszik a hitben. Megint mások szerint a szeretetben. És olyanok is vannak, akik azt tartják, hogy az életnek semmi értelme sincsen...” Carter a Bakancslista című filmből (a film bevezetője és vége)

chalkboard-801266_1920.jpg

Te elgondolkodtál már rajta, hogy a Te életednek mennyi az értéke? Miben méred azt? Az emberi kapcsolataid minőségben? A bankszámlád méretében? Vagy talán az átélt élményeidben? Abban, hogy milyen ember vagy, netán, hogy milyen társadalmi státuszt értél el?

Mostanában senki sem lepődik meg azon, ha valaki a bakancslistájáról beszél, vagy arról, hogy mi szerepel rajta, vagy, hogy éppen melyik tételének elérésén dolgozik.

Voltaképpen azonban miért is írunk bakancslistát, és egyáltalán van-e bármilyen értelme annak, hogy elkészítsük a sajátunkat? Az említett film (Bakancslista, Morgan Freeman és Jack Nicholson főszereplésével) két haldokló férfi, utolsó pár hónapját mutatja be, amint próbálják a hátralevő életüket a legtartalmasabban megélni.

Az, hogy kinek, pontosan mit is jelent a tartalmas élet, mindenkinek magának kell megválaszolnia. Azonban tény és való, hogy ha van egy listánk, amit rendszeresen átnézünk, és folyamatosan dolgozunk a rajta levő célok elérésén, az élmények átélésén, akkor egy sokkal tudatosabban és talán boldogabban leélt élet lehet a jutalmunk. Nekünk nem kell arra várnunk, hogy már csak hetek, hónapok legyenek vissza az életünkből, már most is elkezdhetjük teljesebbé tenni az életünket.

Én mindenkinek azt ajánlom, hogy a saját bakancslistája elkészítésére szánjon elegendő időt. A listát írjuk át többször, ha szükséges, hogy rátaláljunk azokra a dolgokra, amelyeket valóban MI akarunk megélni. Ha tehetjük az a legjobb, hogy ha egy teljes hétvégre elvonulunk a megszokott környezetünkből, mondjuk egy szép és nyugodt természetközeli helyre, ahol magunk lehetünk. Kapcsolódjunk le az internetről, és közösségi médiáról, az ismerőseinket és a családunkat pedig kérjük meg, hogy ne zavarjanak minket.

Amikor nekikezdünk az írásnak nagyon fontos, hogy ha nem is tudunk elvonulni egy teljes hétvégére, egy picit csendesedjünk el és nyugodjunk meg, lazítsunk. Kapcsolhatunk kellemes háttérzenét, elhelyezkedhetünk a kedvenc fotelünkben, vagy akár megihatunk egy jó teát is, miközben a bakancslistánkon dolgozunk.

Ne feledjük ez nem egy aláírt szerződést, amit azután pontról pontra be kell tartanunk, inkább egy iránymutatás, ami folyamatosan változik és átalakul, ahogyan vágyaink és céljaink is formálódnak velünk.

Ha szeretnéd három részre bonthatod a bakancslistád, ami segít mederbe terelni a gondolataidat:

LENNI – Kivé-mivé akarsz válni? Bomba nővé, szexi pasivá? Sportossá? Teltebbé? Profi zongoraművésszé?

TENNI – Mit szeretnél megtenni, milyen élményeket élnél át? Ejtőernyős ugrás? Éjszakai fürdőzés a csendes óceán partján?

BIRTOKOLNI – Mi az, amit meg akarnál venni magadnak? Egy nagy ház, egy sportkocsi? Valami különleges tárgy?

wood-3157395_1920.jpg

Kezdésképpen válaszoljuk meg az alábbi kérdéseket, és írjuk fel az ötleteinket az imént említett három kategória valamelyikébe:

  • Ha sem az idő, a pénz nem számítana:
    • milyen élményeket akarnék átélni?
    • hova utaznék el?
    • mi az, amit kipróbálnék?
  • Ha a tehetség nem számítana, mibe vágnék bele?
  • Milyen olyan tevékenységek és készségek vannak, amelyeket megakarok tanulni vagy kiakarok próbálni?
  • Van olyan különleges pillanata az életnek, amelynek a részese/tanúja akarnék lenni (egy gyermek születése, egy esküvő, egy közös baráti nyaralás, stb.)?
  • Kik azok, az emberek, akikkel meg akarok ismerkedni, akikkel szívesen találkoznék személyesen is?
  • Mi az, amit halálom előtt még mindenképpen látni / érezni / tapasztalni / megélni szeretnék?
  • Mi történne, ha holnap meghalnék? Mi az, amit még halálom előtt biztosan meg akarnék tenni?
  • Mit tennék, ha korlátlan idővel, pénzzel és erőforrásokkal rendelkeznék?
  • Mi az, amit mindig is megakartam tenni, de soha nem tettem?
  • Mi az, amit mindig is kiakartam próbálni, de sosem próbáltam?
  • Mi a legnagyobb célom, álmom?
  • Melyek azok a dolgok, amelyeket véghez akarok vinni?
  • Mik azok a legfontosabb dolgok, amiket megakarnék tenni?
  • Mi az, amiket mondani szeretnék, vagy megakarnék tenni más emberekkel? Emberekkel, akiket szeretek, a családommal, barátaimmal?
  • Mik azok a dolgok, amiket szeretnék megvalósítani az alábbi területeken:
    • Baráti kapcsolatok;
    • Család;
    • Egészség;
    • Jólét és anyagiak;
    • Karrier;
    • Közösségi kapcsolatok;
    • Párkapcsolat;
    • Szabadidő, hobbi;
    • Személyiségfejlődés;
  • Mi az, amit meg akarnék tenni ahhoz, hogy értelmet adjak az életemnek?
  • Hova szeretnék mindenképpen elutazni?
  • Mi az, amit látni / hallani / érezni szeretnék a világból?

A bakancslistád készítésénél nagyon fontos, hogy még véletlenül se gondolj arra, hogy milyen – vélt vagy valós – korlátokkal rendelkezel az időd, az anyagiak, az egészséged, a kapcsolataid, a készségeid, a tulajdonságaid, stb. terén. Inkább helyezkedj bele abba az érzésbe, hogy korlátok nélküli létező vagy és minden lehetséges a számodra. Fogd fel úgy mintha az életed egy film lenne, amelynek te vagy a rendezője, és te döntöd el kik legyenek a szereplők, milyen helyszíneken játszódjon, és hogy mik történjenek benne.

Amikor végeztél az első listáddal, tarts egy kis szünetet. Amikor visszatértél ebből a kis pihenőből, írj fel mindent, ami még eszedbe jutott, és addig ne is állj meg, amíg akár több száz tétel nem lesz a listádon.

Ha inspirációra van szükséged látogass el az alábbi oldalakra:

 

sunset-3226467_1920.jpg

Bővítgesd addig a listádat, amíg van még valami, ami eszedbe jut. Egy kis időre tedd félre a listát, ez lehet pár óra (amikor nem ezzel foglalkozol, hanem mondjuk sétálsz egyet a természetben, vagy zenét hallgatsz, kikapcsolódsz), vagy akár több nap is. Majd vedd elő újra a bakancslistádat, nézd át, és ha úgy érzed adj hozzá vagy húzz ki róla tételeket.

Amikor meg vagy ezzel az első ellenőrzéssel, minden egyes, a listádon szereplő tétellel kapcsolatban tedd fel az alábbi három kérdést:

  • Miért? – Miért akarod átélni, birtokolni, hallani, látni, stb. az adott dolgot? Mit ad neked? Biztonságot? Örömet? Gyönyört? Nyugalmat? Izgalmat? Találd meg a saját miérted! Egy mondatban fogalmazd meg, hogy az adott álommal kapcsolatban mi a Te miérted! Ha nem tudsz erre válaszolni, akkor húzd ki az adott tételt a listádról!
  • Ez valóban az én álmom, célom, vágyam? – Ha erre nem a válasz, akkor az adott dolognak szintén mennie kell! Ha nem tudod pontosan megválaszolni, ezt a kérdést, pontosítsd így: Kinek büszkélkednék el azzal, ha ez az álmom teljesülne? Kinek és mit bizonyítanék ezzel?
  • Képzeld el, hogy az adott álmod valóra válik. Lásd magad előtt, mint egy izgalmas filmelőzetest, teljesen éld bele magad, a legjobb az, hogy ha annyira képes vagy beleélni magad a jelenetbe, hogy teljesen megszűnik körülötted a világ. Majd gondold át milyen érzéseket kelt az álmod elérése benned? Teljes mértékben eltudsz köteleződni mellette érzelmileg? Izgatott vagy tőle? Legszívesebben kiugranál a bőrödből amikor rá gondolsz? Az a tétel a bakancslistádon, amelyik nem mozgat érzelmileg, nyugodtan le is kerülhet a listáról!
  • És még egy bónusz kérdés: ez a vágyam, összhangban van a többi álmommal, célommal? Ha például azt szeretnéd, hogy 10 évig világkörüli útra menj egy hátizsákkal, de mellette olyan álmod is van, hogy legyen 2 kisgyerkőcöd, akkor át kell gondolnod, hogy melyiket akarod valójában, vagy, hogy hogyan állítsd fel a prioritásokat! Amennyiben a bakancslistádon találsz olyan tételt, amely nem hozható összhangba a többi vágyaddal, vagy értékrendeddel, gondold át, hogy van-e helye egyáltalán az életedben!

Az így kialakult bakancslistád sem lesz végleges, újra, és újra fognak rákerülni újabb álmok, és ahogy változol, úgy veszíthetnek a fontosságukból egyes korábbi vágyaid.

A bakancslistád többféle módon tovább bonthatod – persze csak ha kategorizálni szeretnéd. Az egyik jó módja ennek, hogy ha a három fő bakancslistádat (Lenni – Tenni – Birtokolni), három további alrészre osztod fel:

  • rövidtávú célok (maximum egy hónap);
  • középtávú célok (egy hónap és egy év között);
  • hosszútávú célok (egy év vagy több).

Gondolom mostanra már világosság vált a számodra, hogy ha a listádon szereplő vágyaidat, álmaidat valóban el akarod érni, akkor célokká, majd feladatokká kell őket bontanod. Ez garantálja majd, hogy ezek ne csak álomképek, hanem az életedet tartalmassá formáló élmények legyenek.

A bakancslista vagy, ha akarod céllistának is nevezheted, segít értelmet adni az életednek. Azok az emberek, akiknek vannak céljaik, kiegyensúlyozottabbak; kevésbé lesznek depressziósak; hosszútávon is képesek motiváltak maradni; fegyelmet tanulnak, mind a rövidtávú élvezetek, mind a pénzügyek intézése terén; tudatosabbak a döntéseik tekintetében; és magasabb az önbizalmuk is.

A bakancslista nem csak egy jó játék, hanem egy életeket megváltoztató eszköz. A segítségével átélheted, hogy milyen az, amikor úgy kelsz fel reggel, hogy van miért, és máris mosollyal a szívedben és arcodon indítod a napod.

Pár jó tanács a bakancslistával kapcsolatban:

  • Ha valami csak azért szerepel a bakancslistádon, hogy kipipálhasd, de semmilyen pozitív érzést, élményt, tapasztalatot nem jelent, azt húzd ki. Ez nem egy napi elintézendő feladatlista. Olyan dolgoknak kell szerepelnie rajta, amiktől boldog vagy, egészségesebb vagy, amik javítják az emberi kapcsolataid, és úgy általánosságban örömtelivé, és gazdagabbá teszik az életed.
  • Bár szerepelt fentebb a kérdések között is, de nem győzöm hangsúlyozni: mások álmait, hagyd meg másoknak. Nincs annál kiábrándítóbb, amikor éveket dolgozol egy sajátodnak hitt álmod megvalósításán, és amikor eléred kiderül, hogy semmit sem jelentett a számodra!
  • Ha már készen van a saját bakancslistád, akkor készíthetsz közösen a családoddal / pároddal / barátaiddal / gyermekeddel egyet. Amúgy is jó, ha tudtok egymás bakancslistás vágyairól, mert így segíthetik egymást azok elérésében.

 

Örömteli bakancslista készítést, és álomszép életet kívánok! És ne feledd, a Változás Velünk, Önmagunkkal Kezdődik!

Baráti Öleléssel, Freja

balloon-3206530_1920.jpg

süti beállítások módosítása