Nem tudom te, hogy vagy vele, de én minden év végén, merengő hangulatba kerülök. December vége felé sokat gondolok a mögöttem levő egy évre, és úgy általában véve az addig megélt évekre, élményekre. Próbálom meglátni a nagyobb összefüggéseket, amelyeket év közben, a mindennapok forgatagában nem feltétlenül veszek észre.
Ezt a bejegyzést még 2018 év végén osztottam meg. Most újra feltöltöm, mert hogy a régi blogomat törölték... így minden feltöltés újra kimegy :)
Ez a visszatekintés mára már egy megszokott rituálévá nőtte ki magát nálam, bár maguk a gyakorlatok időről időre változnak. Bevallom őszintén, alig várom a december 31-et amikor is halk háttérzenét kapcsolok (jelenlegi kedvencem: https://www.youtube.com/watch?v=BiqlZZddZEo&list=PLoXWvxvZbKMXSHpYfmeNAoMoP8S3vBe5M&index=2&t=3043s), elkészítem a kedvenc teámat, vagy egy jó forró csokit, bekucorgok a kedvenc pokrócomba és átgondolom az elmúlt évet. Néha fényképeket is válogatok, és a kedvenceket kinyomtatom, vagy előkészítem kidolgozásra.
Az én rituálém az Óév búcsúztatásához így néz ki:
- Sikerek
Felírom magamnak, hogy melyek azok a nagyobb légvételű dolgok, amelyeket idén elértem az életemben. Ez bármi lehet, ami számomra fontos, költözés, új állás, jó kapcsolat kialakítása egy családtaggal, új autó/ház, utazás, stb.
- A sztori
Az előbbi lista segít abban, hogy elmeséljem az aktuális év történetét. Amolyan sorvezetőnek jó, elindítja bennem a feldolgozási folyamatot, és sok olyan dolgot is eszembe juttat, amelyekre másként nem biztos, hogy emlékeznék. Nagy vonalakban elmesélem a naplómnak, hogy mi is történt, milyen élmények értek, stb. Ez a sztorizás sokat segít abban, hogy letisztuljon bennem az a sok minden, ami az adott évben történt. A jövő évi tervezéshez is nyújthat némi támpontot.
- Kérdések
A történet megírása után (ez attól függően, mennyire akarsz a részletekbe menően mesélni, lehet 1 óra, de akár 4-5 is, én egy vázlatszerű, 1-1,5 órába beleférő verziót szoktam megírni), már tisztábban kivehetőek számomra a válaszok, a következő kérdésekre:
- miért vagyok hálás az életemben (ez nem csak az elmúlt egy évre vonatkozik, de természetesen arra is);
- kik azok a személyek, akik igazán fontosak az életemben;
- töltöttem-e velük elég minőségi időt;
- van-e valami, amit tettem, és megbántam, vagy ma már máshogyan csinálnám/másképpen reagálnék;
- melyek azok a leckék, amelyeket megtanított az élet nekem ebben az évben;
- mi az, amire a legbüszkébb lehetek;
- van-e valami, amit nem sikerült megvalósítanom (ez lehet akár személyiség fejlődéssel kapcsolatos dolog, egy cél, projekt, bármi, amit nem sikerült véghezvinni), és miért, illetve aktuálisnak érzem-e még;
- hogyan csinálhattam volna másképpen, hogy sikerüljön;
- milyen tanulságot tartogatott számomra ez az év;
- mi az, amit másképpen csinálnék, így hogy egy évnyi tapasztalattal gazdagabb lettem?
- Bakancslista
A legvégén pedig előveszem a bakancslistámat, és kipipálom azokat a pontokat, amelyeket sikerült idén elérnem.
- A világ közepe
Ezt a kis rituálét egy nagyon kedves ismerősömtől hallottam, tettem be a saját gyakorlatomba.
Miután végeztem az írással még egy kicsit ebben a nyugodt állapotban maradok, és elképzelem, hogy az egész világ körülöttem forog. Minden rólam szól, és minden miattam történik. A másik ember miattam létezik, a Nap értem kel fel reggel. És ebben az állapotban, megpróbálom megtalálni az üzeneteket, amelyeket a világ mutat nekem. Mondhatni megpróbálom meglátni a jeleket, az elrejtett irányjelzőket, melyeket Isten/ az Univerzum / a mindent átható energia, nevezd úgy, ahogyan Neked megfelelő, küld Nekem. Ezután a kis meditáció után, nagy valószínűséggel még leírásra kerül pár gondolatom.
+1 Ho’ponopono
Idén egy új gyakorlatot is becsempészek az írás utánra, ez pedig nem más, mint a hawaii megbocsátó szertartás, a ho’oponopono rövidke mondatai.
Sajnálom. Kérlek, bocsáss meg nekem. Köszönöm. Szeretlek.
A legjobb a tükör előtt elvégezni ezeket, mélyen a saját szemedbe nézve. És miért kell a saját szemedbe nézve elvégezni? Hadd fejtsem ki a mondatok egy kicsit bővebben, így talán megérted. De a lényeg nem is a megértésen, inkább a megérzésen van.
- Sajnálom – Sajnálom, hogy kihagytam, nem tettem meg, olyat tettem, amit bánok, stb.
- Kérlek, bocsáss meg nekem – Kedves Én. Kérlek bocsáss meg nekem, hogy kihagytam, nem tettem meg, olyat tettem, amit bánok, elhanyagoltalak, nem figyeltem rád, nem szerettelek eléggé, stb.
- Köszönöm – Köszönöm, hogy vagy. Köszönöm, hogy élhetek, hogy létezem, hogy egészséges vagyok, hogy van mit ennem, és van hol laknom, stb.
- Szeretlek – Szeretlek úgy, ahogy vagy. Szeretlek minden hibáddal és rossz döntéseddel együtt. Szeretlek akkor is, amikor senki más nem szeret. Szeretlek, amikor boldog vagy és akkor is, amikor nem. Szeretlek, amikor rossznak gondolod magad. Szeretlek akkor is, amikor úgy gondolod az egész világ ellened fordult. Szeretlek, mert vagy. Szeretlek.
Ha így búcsúzol az óévtől, garantáltan nem fogsz unatkozni, még akkor sem, ha egyedül töltöd az év utolsó napját.
És végül, de nem utolsó sorban itt egy link, ha rendszerbe szedett, előre összeállított módon szeretnéd elvégezni a visszatekintést, és a jövő év megtervezését. Pár évvel ezelőtt találtam rájuk, és szerintem nagyon jól használható, praktikus kis füzetet állítottak össze.
Year compass évrendező füzetke à https://yearcompass.com/hu
Sikerekben Gazdag, Boldog, Álombeteljesítő Újévet kívánok Neked!
Mindenkinek Sikeres Önismereti munkát kívánok! És ne feledjétek, a Változás Velünk Kezdődik!
Baráti Öleléssel, Freja.